Informacje

Wystawa Grand Press Photo 2016
Centrum Handlowe BRAMA POMORZA
Podmiejska 2a, Lipienice

Termin: 2 - 20 lutego 2017 r.

Ponad 170 zdjęć prasowych, które trzeba zobaczyć!

 

Magazyn „Press”  zaprasza do obejrzenia najlepszych zdjęć prasowych 2016 roku podczas wystawy Grand Press Photo w Centrum Handlowym BRAMA POMORZA.

Dramat uchodźców przybywających do Europy, Paryż po zamachach terrorystycznych, Polska w czasie kampanii wyborczej, nadzieja wygrywająca z ludzkimi dramatami, technika wkraczająca w naturę, życie rosyjskich elit i polskich emigrantów – to niektóre z tematów zdjęć prezentowanych na wystawie podsumowującej konkurs Grand Press Photo 2016.

Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie 59 pojedynczych prac i 11 fotoreportaży, które trafiły do finału konkursu, w tym prace nagrodzone. Wśród nich: Zdjęcie Roku autorstwa Dawida Zielińskiego („Kontakt”) przedstawiające migrantów i uchodźców opuszczających port w Pireusie w Grecji. – Nadzieja, rozpacz, chaos. Cała historia została opowiedziana w tej jednej fotografii, co jest prawdziwym osiągnięciem – mówił Kadir van Lohuizen, przewodniczący Grand Press Photo 2016, ogłaszając tegorocznego zwycięzcę.

Dawid Zieliński fotografuje od kilkunastu lat, ale – jak sam przyznaje – w fotografii prasowej jest nowy. Sam się jej uczył. Zajmuje się głównie fotografią dokumentalną, m.in. dokumentuje zmiany zachodzące na Podlasiu. Zdaje sobie sprawę, jakim wyzwaniem jest dla niego zwycięstwo w Grand Press Photo 2016. – Za rok się okaże, czy to był tylko złoty strzał, czy naprawdę jestem dobry – mówi.

Na wystawie zobaczymy fotografie nagrodzone w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Portret sesyjny, Kultura i człowiek, a także zwycięski projekt długoterminowy. To wyjątkowe prace wybrane przez jury spośród kilku tysięcy nadesłanych na konkurs. Zobaczymy m.in. niesamowite zdjęcie Warszawy nocą zrobione z pokładu śmigłowca, sugestywny zapis spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem, opowieść o świni Lilly żyjącej w bloku na warszawskim Ursynowie, obrazy z backstage'u największych pokazów mody na świecie.

Wśród nagrodzonych reportaży jest też relacja z Paryża zrobiona zaraz po tym, gdy w listopadzie 2015 roku terroryści zaatakowali jednocześnie w trzech różnych miejscach. Tadeusz Koniarz z Agencji Fotograficznej Reporter otrzymał za nią pierwszą nagrodę w kategorii Wydarzenia. Z kolei reportaż Kacpra Kowalskiego pokazujący, jak bardzo budowa elektrowni wiatrowych ingeruje w naturę, otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii Środowisko.

Jedyny nagrodzony projekt dokumentalny autorstwa Arkadiusza Kubisiaka (Agencja Prasowa Fotonova) dotyka fenomenu pielgrzymowania i wiary związanego z Jasną Górą. Choć temat jest Polakom dobrze znany, projekt ten jury wyróżniło za poziom i jakość zdjęć, a także za bardzo dobrą ich edycję.

W osobnym konkursie w ramach Grand Press Photo 2016 wybrano najlepszą książkę fotograficzną – tytuł Photo Book of The Year 2015 otrzymała książka autorstwa Macieja Jeziorka z Napo Images. Zawiera 121 fotografii barwnych wykonanych w New Delhi w latach 2013–2015.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. Celem konkursu jest promowanie polskiej fotografii prasowej i podnoszenie jej jakości. Grand Press Photo jest konkursem dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.

Wystawa prezentowana będzie do 20 lutego.

Sponsor Wystawy Miejskiej: Bór Tuchola, Świetlica Kulturalna
Partner Wystawy Miejskiej: Centrum Handlowe Brama Pomorza,
Patroni medialni: „Gazeta Pomorska”, chojnice24.pl

Mecenasem Grand Press Photo 2016 jest Nikon Polska.
Partnerem jest Narodowe Centrum Kultury z programem „Kultura dostępna”
Partnerami wystaw są: ANWIL SA i Drukarnia Andrus

 

Dawid Zieliński zwycięzcą Grand Press Photo 2016

Dawid Zieliński („Kontakt”) wygrał Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2016.
Jego Zdjęcie Roku przedstawia migrantów i uchodźców opuszczających port w Pireusie i stawiających pierwsze kroki na europejskiej ziemi. Zostało zrobione 17 października 2015 roku.

- Decyzja jury była jednogłośna. Wygrało świetne zdjęcie newsowe, które pokazuje temat goszczący na czołówkach gazet całego świata - mówi przewodniczący jury Grand Press Photo 2016 Kadir van Lohuizen, kilkukrotny laureat World Press Photo, współzałożyciel agencji fotograficznej NOOR. Jego zdaniem zwycięskie zdjęcie ma wiele warstw. Jest na nim nadzieja, chaos i rozpacz.

 

- Zastanawialiśmy się w jury, czy nie mamy w finale za dużo zdjęć uchodźców, ale w takim roku jak ubiegły nie da się tego uniknąć. Te wydarzenia mają ogromny wpływ na politykę i na każdego człowieka - mówi inny członek jury Odd Andersen z agencji AFP Berlin. Oprócz wymienionych w jury konkursu byli także: Adam Lach (Napo Images), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Andrzej Zygmuntowicz.
Dawid Zieliński zdobył główną nagrodę Grand Press Photo 2016 oraz 10 tys. zł. Jego Zdjęcie Roku wygrało także kategorię Wydarzenia. W grupie zdjęcia pojedyncze w pozostałych kategoriach najlepsze były: w kategorii Życie codzienne – zdjęcie Tymona Markowskiego („Gazeta Wyborcza Bydgoszcz”) pokazujące alpinistów, którzy przyjechali do chorych dzieci w bydgoskim szpitalu przebrani w kostiumy superbohaterów; Ludzie – zdjęcie Marka Lapisa (Forum Polska Agencja Fotografów) zrobione podczas pogrzebu ojca Jana Góry; Sport – zdjęcie Kacpra Pempla (Reuters News) z meczu Lech Poznań - FC Basel; Kultura i człowiek – zdjęcie Anny Bedyńskiej („Gazeta Wyborcza”) zrobione podczas Moscow Mercedes Fashion Week; Środowisko – zdjęcie Macieja Margasa – Warszawa nocą uchwycona z pokładu śmigłowca; Portret sesyjny – portret chorej na nowotwór Anety wykonany przez Karolinę Sekułę.
W grupie fotoreportaży wygrały: w kategorii Wydarzenia – materiał Tadeusza Koniarza (Agencja Fotograficzna Reporter) powstały po listopadowych zamachach terrorystycznych w Paryżu; Życie codzienne – fotoreportaż Karoliny Jonderko (dla „Polityki”) pokazujący polskich emigrantów powojennych mieszkających w domu opieki Ilford Park Polish Home w Wielkiej Brytanii; Ludzie – fotoreportaż Tomasza Lazara powstały podczas tygodni mody w Nowym Jorku, Londynie, Mediolanie i Paryżu; Środowisko – fotoreportaż Kacpra Kowalskiego (Panos Pictures) mający budzić refleksję nad sensem rozwijania energetyki wiatrowej.
Nagrodę specjalną przyznał sponsor konkursu firma Nikon Polska. Otrzymał ją Bartosz Bobkowski ("Gazeta Wyborcza") za fotoreportaż o niewidomym Sebastianie, który sam wychowuje syna.
W kategorii Projekt dokumentalny nie przyznano pierwszej nagrody. Drugą zdobył  „Bardzo jasny szczyt” – projekt Arkadiusza Kubisiaka (Agencja Prasowa Fotonova), który dotyka fenomenu pielgrzymowania i wiary związanego z Jasną Górą od wieluset lat.
Podczas gali w warszawskim kinie Kultura po raz drugi wręczyliśmy nagrodę Photo Book of The Year 2015. W jury tego konkursu pracowali: Anna Nałęcka (Tapir Book Design), Maga Sokalska (Czytelnia Sztuki), Waldemar Śliwczyński („Wiadomości Wrzesińskie”). Za najlepszą publikację wybrano książkę Macieja Jeziorka (Napo Images) pt. „317 Days to Mars”. Za jej projekt graficzny odpowiada Katarzyna Kubicka. Wydawcą jest Maciej Jeziorek „Dhokra”. Książka zawiera 121 fotografii  wykonanych w New Delhi.
Wszystkie prace finałowe można zobaczyć na stronie www.grandpressphoto.pl. Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.
Mecenasem konkursu jest Nikon Polska. Partnerzy konkursu to Program „Kultura dostępna” Narodowego Centrum Kultury i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partnerem wystawy jest Drukarnia Andrus. Partnerzy gali: Motion Brand, TViP, Upright Music, Kino Kultura, Restauracja Kultura, Grupa Żywiec. Patroni medialni: Tok FM, Fotopolis.pl, „Digital Camera”, Polsat News 2.

KADIR VAN LOHUIZEN
GOŚCIEM GALI FINAŁOWEJ
GRAND PRESS PHOTO 2016

 

66 fotografów walczyło o nagrody za zdjęcia, reportaże i projekty dokumentalne

W czwartek 5 maja br. na gali finałowej Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2016 poznaliśmy laureatów tegorocznego konkursu. Gala odbyła się o godz. 19.30 w warszawskim kinie Kultura. Gościem specjalnym wieczoru był Kadir van Lohuizen, kilkukrotny laureat World Press Photo, współzałożyciel agencji fotograficznej NOOR. To do niego należał decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć – przewodniczył bowiem jury Grand Press Photo 2016. Na galę przygotował własną prezentację.

Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Oprócz Kadira van Lohuizena w jury zasiadali: Odd Andersen (AFP Berlin), Adam Lach (Napo Images), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Andrzej Zygmuntowicz.

Spośród 4,8 tys. nadesłanych w tym roku materiałów jury zakwalifikowało do finału 59 zdjęć pojedynczych i 11 fotoreportaży. O nagrody walczy 66 fotoreporterów.

Nagrody zostały przyznane w grupie zdjęć pojedynczych w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i człowiek, Portret sesyjny; w grupie reportaży w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko. Dodatkową nagrodę przyznał mecenas konkursu – Nikon Polska. Główną nagrodę Grand Press Photo 2016 oraz 10 tys. zł otrzymał autor Zdjęcia Roku.
Osobną kategorią jest Projekt dokumentalny. Fotografowie mogli zgłaszać materiały o walorach informacyjno-poznawczych, nad którymi pracowali co najmniej dwa lata. Na konkurs wpłynęło 36 projektów. Jury zakwalifikowało do finału cztery z nich.

Widząc zainteresowanie wśród fotografów formą wypowiedzi autorskiej, jaką jest książka, miesięcznik „Press” po raz drugi zorganizował konkurs na fotograficzną książkę roku.

W tej kategorii została wręczona tylko jedna nagroda: Photo Book of The Year 2015.

W jury tego konkursu zasiedli: Anna Nałęcka (Tapir Book Design), Maga Sokalska (Czytelnia Sztuki), Waldemar Śliwczyński („Wiadomości Wrzesińskie”).

Oceniano publikacje, które zostały wydane na polskim rynku w 2015 roku. Na konkurs zgłoszono 10 książek. Jury brało pod uwagę jakość prezentowanej fotografii, oprawę graficzną i poziom edytorski wydania.

Na stronie www.grandpressphoto.pl była prowadzona transmisja wideo z gali, tworzona we współpracy z firmą TviP. 

W serwisie prasowym znajdują się zdjęcia do wykorzystania w publikacjach dotyczących Grand Press Photo 2016. Dostęp do nich wymaga zalogowania się (szczegóły na stronie). Prace mogą zostać opublikowane bezpłatnie wyłącznie przy informacji o konkursie. Serwis techniczny: 601 745 005.

Lista nominowanych zdjęć i fotoreportaży w konkursie Grand Press Photo 2016


FAQ – najczęstsze pytania dotyczące konkursu Grand Press Photo

Co to znaczy, że konkurs jest przeznaczony dla osób zajmujących się fotografią zawodowo?
To znaczy, że autor zdjęć jest fotoreporterem pracującym dla jakiejś redakcji bądź agencji fotograficznej/kolektywu fotografów (niekoniecznie na etacie) lub jest fotografem freelancerem – lecz fotografia jest jego głównym źródłem utrzymania. Wykonuje bowiem zdjęcia z zamiarem sprzedaży ich do publikacji bądź dla agencji.

Czy jako student fotografii mogę uchodzić za zawodowca?
Nie, jeżeli nie pracuje pan na zlecenie gazety/agencji bądź nie robi pan/pani jeszcze zdjęć, które oferuje do sprzedaży w redakcjach/agencjach.

Jeżeli robię zdjęcia tylko dla galerii bądź wydawnictw książkowych (albumy), mogę je zgłosić?
Jesli jest to fotografia prasowa, a nie artystyczna, można startować w kategorii Photo Book.

Czy jeżeli zgłoszę cztery zdjęcia pojedyncze w jednej kategorii, mogę zgłosić jeszcze jedno w innej?
Tak, zgodnie z regulaminem jeden autor może zgłosić w sumie pięć pojedynczych zdjęć – a w których kategoriach je umieści i po ile, to już jego wybór.

Czy fotoreportaż może mieć więcej niż jednego autora?
Nie.

Czy zdjęcie pojedyncze może być wyciągnięte z fotoreportażu, który także zgłaszam na konkurs?
Nie.

Czy jako pojedyncze zdjęcie może być zgłoszony kolaż zdjęć?
Nie.

Czy jeżeli dane zdjęcie opublikowała gazeta, lecz przy tym nieco je zmieniła (np. skadrowała, popracowała Photoshopem), muszę zgłosić tę wersję czy mogę zgłosić swoją, naturalną?
Założeniem jest, że zdjęcia zgłaszane do konkursu są jak najbardziej naturalną, podstawową formą zamierzoną przez autora. To, co z nimi potem robią redakcje, nie musi być uwzględniane.

Czy zdjęcia robione wyjściowo w kolorze mogę przerobić na czarno-białe?
Tak, to jest dozwolone. Jednak proszę pamiętać, że taki zabieg nie zawsze pomaga fotografii, a już na pewno nie tuszuje jej słabości.

Mam fotoreportaż, nad którym pracowałem trzy lata. W ostatnim roku (regulaminowym) zrobiłem ostatnie dwa zdjęcia, które znajdują się w ostatecznej edycji fotoreportażu. Czy taki fotoreportaż mogę zgłosić w konkursie?
Tak, co najmniej dwa zdjęcia muszą być wykonane w terminie objętym regulaminem.

Czy mogę zgłosić do konkursu zdjęcia, które nie były publikowane?
Tak, o ile zostały zrobione z zamiarem publikacji, czyli na czyjeś zlecenie bądź zostały przesłane do redakcji/agencji z propozycją publikacji.

Co się stanie, jeśli jeden autor przyśle więcej zdjęć, niż pozwala regulamin?
O zakwalifikowaniu zdjęć do konkursu decyduje formularz zgłoszeniowy – oddzielny do każdego zdjęcia i reportażu. Jeżeli jeden autor zgłasza za dużo zdjęć, redakcja „Press” na podstawie danych z formularza kontaktuje się z nim i prosi, by sam ograniczył liczbę zgłoszeń. Jeżeli nie chce tego zrobić bądź nie ma z nim kontaktu do momentu pierwszego posiedzenia jury – jego zdjęcia zostają zdyskwalifikowane.

Czy można zgłosić to samo zdjęcie/reportaż w dwóch różnych kategoriach?
Nie.

Czy można przesłać formularz zgłoszeniowy faksem bądź pocztą?
Nie. Obowiązują formularze wypełniane elektronicznie i wysyłane poprzez stronę www.grandpressphoto.pl.


Informacje  |  Wystawy  |  Jury  |  Regulamin  |  O konkursie  |  Galeria  |  Kontakt  |  Współpraca  |  Dla prasy

Wystawy

 

 

 


Wystawa Grand Press Photo 2016 w Centrum Handlowy BRAMA POMORZA w Lipienicach. Wystawa prezentowana będzie do 20 lutego.

Multimedia

 

 

 


Dawid Zieliński opowiada jak zrobił Zdjęcie Roku

Fotorelacja z gali Grand Press Photo 2016


GaleriaOglądaj nagrodzone zdjęcia

Album Grand Press Photo

Aplikacja Grand Press Photo – to album zawierający najlepsze zdjęcia prasowe, które trafiły do finału Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizowanego przez miesięcznik „Press”. - do bezpłatnego pobrania

Poszukiwany, poszukiwana. Kto jest autorem opublikowanego zdjęcia?

To pierwszy materiał w tak kompleksowy sposób podejmujący tematykę prawidłowego podpisywania zdjęć publikowanych w polskich mediach.
Skrócony raport do pobrania


Sponsorzy