Jury konkursu Grand Press Photo 2016


Kadir van Lohuizen
przewodniczący jury Grand Press Photo 2016

Rocznik 1963, mieszka w Amsterdamie. Współzałożyciel agencji fotograficznej NOOR. Zanim zaczął pracować jako fotoreporter, był żeglarzem i prowadził w Holandii m.in. schronisko dla bezdomnych i narkomanów. W 1988 roku jako fotograf freelancer dokumentował intifadę, w 1989 roku dołączył do agencji Hollandse Hoogte. W kolejnych latach fotografował wiele konfliktów w Afryce, m.in. w Angoli, Sierra Leone, Mozambiku, Liberii, Kongu. W latach 1990–1994 dokumentował w RPA proces przechodzenia od apartheidu do demokracji. Pracował też w krajach byłego ZSRR, Korei Północnej, Chinach i Mongolii. Jest autorem filmów dokumentalnych oraz długoterminowych projektów: „Rivers”, „Aderen”, „Diamond Matters, the Diamond Industry”. W latach 2011–2012 realizował temat „Via PanAm” o migracji na kontynentach obu Ameryk – powstał z tego socjologiczny projekt multimedialny. Od kilku lat zajmuje się dokumentowaniem efektów podnoszenia się poziomu mórz w wyniku zmian klimatu.
Kadir van Lohuizen jest zdobywcą wielu nagród fotograficznych, m.in. dwukrotnym laureatem World Press Photo i laureatem Prize for Investigative Journalism. Dwa razy był członkiem jury konkursu World Press Photo, a obecnie jest w zarządzie Fundacji World Press Photo.

 


Fot. Archiwum

Odd Andersen (AFP Berlin)

Pochodzi z Oslo. Pierwsze zdjęcie opublikował w gazecie lokalnej, gdy miał 12 lat. W 1986 roku zaczął pracować dla norweskiego dziennika „Dagbladet”. Potem przeszedł do Agence France Presse. W latach 90. pracował w Bośni, Jordanii, RPA. W latach 2006–2010 był regionalnym fotoedytorem Associated Press odpowiadającym za region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. W 2010 roku wrócił do AFP – obecnie pracuje jako fotoreporter w Berlinie.
Andersen fotografował upadek Związku Radzieckiego, muru berlińskiego, wojny w Zatoce Perskiej, konflikty w Somalii, Izraelu, Gazie, Kongu, Libanie, Chorwacji, Libii, a ostatnio w Syrii. Obsługiwał trzy mundiale i dziesięć olimpiad. Był wielokrotnie nagradzany, m.in. trzy razy w Picture of The Year International; w 2003 roku miał swoją wystawę w Perpignan.

 


Fot. Archiwum

Adam Lach (Napo Images)

Rocznik 1983. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Fotografii Wrocławskiej Szkoły Fotografii AFA. Współzałożyciel agencji Napo Images i wiceprezes Fundacji Napo. Od 2006 do 2013 roku związany z „Newsweek Polska”. Publikuje w „Polityce”, a także w magazynach w Europie i USA, m.in. w „The New York Times”, „Le Monde”, „L’Espresso”, „Die Zeit”, „International Herald Tribune”, „Solid Ground”, „Newsweek”, „Le’Magazine”, „Svenska Dagebladet”. Laureat kilkunastu nagród w konkursach fotografii prasowej. Jego prace były prezentowane na wielu prestiżowych wystawach na świecie, m.in. w Paryżu w HSBC Gallery, na Biennale Sztuki w Pradze i na wystawie dokumentu w Chinach. W 2014 roku wydał autorski album „Stigma”.

 


Fot. Łukasz Sokół

Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”)

Urodzona w 1977 roku w Kielcach. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie oraz Muzealniczych Studiów Kuratorskich w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2006 roku fotoedytor w „Gazecie Wyborczej”. Na początku odpowiedzialna za edycję zdjęć do codziennego wydania „Gazety”, później magazynu „Wysokie Obcasy”, aktualnie fotoedytor magazynu reporterów „Duży Format”. Autorka tekstów o współczesnej fotografii, relacji z festiwali i wywiadów z fotoreporterami publikowanych w miesięczniku „Pozytyw”, „Gazecie Wyborczej” i w blogu „Ćwiczenia z patrzenia”.

 


Fot. Archiwum

Andrzej Zygmuntowicz

Fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, były prezes ZPAF (19911994) i Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej (19932004). Od 2005 roku jest przewodniczącym Rady Artystycznej ZPAF. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Zilustrował kilka tysięcy artykułów i ponad sto książek. Zajmuje się także teorią fotografii: zarówno jej historią, jak i analizą najnowszych tendencji w fotografii i nowych mediach. Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Collegium Civitas.

 

JURY PHOTO BOOK 2016

 


Anna Nałęcka

Projektantka książek (jako Tapir Book Design), na stałe współpracuje ze Sputnik Photos. Wśród projektowanych przez nią książek są m.in. „7 Pokoi” „Czarne morze betonu”, „The Winners” (Rafał Milach), „Stand BY”, „Miejsce Odległe” (Sputnik Photos), „Brutal” (MichaŁ Łuczak), „American Dream” (Agnieszka Rayss), „The Love Book” (Sławomir Rumiak), „Karczeby” (Adam Pańczuk), „Martwa fala” (Mateusz Sarełło), „Nieodwracalne” (Agnieszka i Maciek Nabrdalik), „Boiko” (Jan Brykczyński), „Fibro Dreams” (Glenn Sloggett), „Die Mauer ist weg!” (Mark Power). Projektowane przez nią książki zostały nagrodzone i wyróżnione m.in. na: POYi The Best Photography Book Award (pierwsza nagroda, USA 2012, 2014), ParisPhoto/Aperture Foundation Photobook Award (USA/Francja 2012, 2013 i 2014), The New York Photofestival (pierwsza nagroda, USA 2011), Photography Book Now (USA, w 2009 Grand Prize i w 2011 pierwsza nagroda). Była kuratorem wystaw Sputnik Photos, kuratorem w sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie, prowadziła wiele warsztatów w Polsce i zagranicą.

 


Maga Sokalska

Kuratorka, fotografka, projektantka. Jest absolwentką Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Współpracuje z Muzeum w Gliwicach oraz z Czytelnią Sztuki od momentu jej powstania w 2010 roku. Jest pomysłodawczynią i koordynuje konkurs na projekt książki fotograficznej im. Wilhelma von Blandowskiego organizowany przez Czytelnię Sztuki. Współzałożycielka stowarzyszenia Gliwicki Dom Fotografii.

 


Waldemar Śliwczyński

Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, wydawca i redaktor naczelny „Kwartalnika Fotografia” (do 2012) oraz „Wiadomości Wrzesińskich” (od 1991), właściciel Wydawnictwa Kropka J.W. Śliwczyńscy, które wydało wiele książek i albumów fotograficznych. Jest absolwentem kulturoznawstwa i filozofii na UAM w Poznaniu, mieszka i pracuje we Wrześni. Jego książki - „Cisza” (2008) i „Topografia ciszy” (2012) - zdobyły wyróżnienia w konkursach na Fotograficzną Publikację Roku. Jego ostatnia książka „808,2 km” (2015) znalazła się w najnowszej edycji Print Control (best printed matter from Poland). Waldemar Śliwczyński jest pomysłodawcą i pierwszym kuratorem (2010-2015) Kolekcji Wrzesińskiej. Wystawia w kraju i zagranicą. Autor bloga „Śliwczyński jestem”.

fot. Adam Guz/Press

Informacje  |  Wystawy  |  Jury  |  Regulamin  |  O konkursie  |  Galeria  |  Kontakt  |  Współpraca  |  Dla prasy

Wystawy

 

 

 


Wystawa Grand Press Photo 2016 w Centrum Handlowy BRAMA POMORZA w Lipienicach. Wystawa prezentowana będzie do 20 lutego.

Multimedia

 

 

 


Dawid Zieliński opowiada jak zrobił Zdjęcie Roku

Fotorelacja z gali Grand Press Photo 2016


GaleriaOglądaj nagrodzone zdjęcia

Album Grand Press Photo

Aplikacja Grand Press Photo – to album zawierający najlepsze zdjęcia prasowe, które trafiły do finału Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizowanego przez miesięcznik „Press”. - do bezpłatnego pobrania

Poszukiwany, poszukiwana. Kto jest autorem opublikowanego zdjęcia?

To pierwszy materiał w tak kompleksowy sposób podejmujący tematykę prawidłowego podpisywania zdjęć publikowanych w polskich mediach.
Skrócony raport do pobrania


Sponsorzy